Wyroby z gumy – jak są wykorzystywane w przemyśle

Tradycyjna guma jako materiał znajduje zastosowanie w różnych przemysłowych gałęziach. Większości z nas kojarzyć się ona będzie przede wszystkim z uszczelkami i oponami, lecz w praktyce różnych obszarów, w których spotkać można wyroby gumowe będzie dużo więcej. Tulejki, poduszki, pasy, płyty, tarcze czy odboje to tylko niektóre elementy, jakie są konieczne przy najróżniejszych urządzeniach. Guma jako materiał cechuje się wysoką elastycznością. Przez to świetnie nadaje się do rozmaitych, ale też i jako pochłaniające energię elementy.

Zależnie od zastosowania guma może być bardziej lub mniej twarda, będzie się też różniła innymi parametrami. Przykładowo odboje gumowe wymagają tego, aby materiał miał dużą elastyczność i nie odkształcał się trwale, ponieważ powinien absorbować energię, a następnie wrócić do pierwotnych kształtów. Odbojnice gumowe najczęściej stosuje się na ścianach, rampach czy nabrzeżach w portach, lecz są one powszechnie wykorzystywane do ochrony drzwi w domach. Zupełnie inne parametry mają pasy gumowe. W nich bardziej niż elastyczność liczą się trwałość i wytrzymałość, tak więc używana do ich produkcji guma posiadać będzie zupełnie inną charakterystykę.

W przypadku pasów bardzo często wykorzystuje się dodatkowe zbrojenie tkaninami, żeby powiększyć ich odporność. Zwłaszcza że elementy te powszechnie się stosuje jako transportowe taśmy albo elementy do utwardzania terenu, przez co naprawdę one być muszą solidnie zrobione. Jeszcze inaczej są wykorzystywane płyty gumowe. Te używa się najczęściej jako elementy większych konstrukcji, w których są między innymi przekładkami.

Ze względu na ciężkie warunki pracy, często w niskim zakresie temperatur, guma powinna być odporna na mróz oraz bardzo wytrzymała. Wytwórcy wyrobów gumowych, na przykład takich jak tarcze gumowe, przeważnie pozwalają na szerokie kształtowanie większości parametrów, zarówno jeśli będzie chodzić o wymiary jak i właściwości, dzięki czemu można je dopasować do określonych potrzeb.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić