Fizjoterapia – najczęściej stosowane lecznicze zabiegi

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych form sportowej aktywności, tak naprawdę biegi uprawiają osoby ze wszystkich grup wiekowych. Nie potrzeba do tego specjalistycznych urządzeń ani miejsca, wystarczą dobre buty i nieco zapału. Jednak regularne uprawianie tego sportu wiąże się z niebezpieczeństwem różnych kontuzji, których lekceważenie czasami źle się kończy. I wcale tu nie chodzi o zwichnięcia czy skręcenia, ponieważ przy nich z reguły zaczyna się leczenie. Lecz jeśli pojawi się w stawie lub kolanie niewielki ból, to większość biegaczy nie zwraca na to specjalnej uwagi.

A może to być zaledwie początek bardziej poważnej kontuzji, jaką koniecznie trzeba zaleczyć, żeby nie doprowadzić do czegoś poważniejszego. W większości przypadków bez problemów wystarczy wykonana w odpowiedni sposób fizjoterapia Poznań, która złagodzi dolegliwości i pozwoli zachować ciągłość treningów. W przypadku poważniejszych stanów potrzebna może być wizyta u ortopedy i zrobienie specjalistycznych badań, przykładowo rezonansu magnetycznego czy USG. Umożliwi to lekarzowi ocenienie stanu stawów, ścięgien i mięśni, co będzie ważne przy wybraniu leczenia. Najczęściej występującą dolegliwością pośród aktywnych biegaczy jest przeciążenie kolanowych stawów.

Przede wszystkim to wynika z nieodpowiedniej techniki, lecz również niewłaściwego obuwia albo twardego podłoża. Poznań fizjoterapia w takiej sytuacji ma przede wszystkim za zadanie odzyskanie prawidłowych wzorców ruchowych i zmniejszenie bólu. Dużo ćwiczeń jest kładzionych na poprawę siły mięśni, które najczęściej są używane przy bieganiu. Dodatkowo fizjoterapeuta powinien pacjenta nauczyć właściwej techniki, co znacznie ograniczy ryzyko powtórnego urazu w przyszłości. Seria zabiegów jest wykonywana w gabinecie, natomiast często biegacz dostanie również zestaw ćwiczeń, jakie może później sam robić w swoim domu. Przy tego typu urazach ogromną rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka. Tak więc jeżeli ktoś się zabiera za regularne biegowe treningi, to powinien się do tego dobrze przygotować.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić