Wraz z upływającym czasem na powierzchniach przedmiotów zaczynają być widoczne najróżniejsze zanieczyszczenia. Szczególnie to dotyczy sytuacji, gdy te przedmioty nie są używane, wtedy szybko na powierzchni zaczyna być widoczna rdza lub warstwa brudu. Żeby daną rzecz można było używać z powrotem, to należy się tej warstwy w jakiś sposób pozbyć.

W przypadku elementów metalowych, z większą ilością rdzy, całkiem niedawno jeszcze wykorzystywano głównie piaskowanie. Ta technika opiera się na tym, że zanieczyszczona powierzchnia przedmiotu jest uderzana niewielkimi metalowymi kulkami, rozpędzonymi do dużych prędkości. Przez to wierzchnia powłoka z nalotów i zanieczyszczeń zostaje skutecznie usunięta, aż do bazowego materiału. Jednak z uwagi na to, że metoda ta jest dość inwazyjna, to w niektórych przypadkach dojść może do niedużych uszkodzeń powierzchni. Przy większości elementów nie będzie to miało żadnego znaczenia, lecz znajdą się jednak takie, w przypadku których oczekiwania co do jakości będą znacznie większe.

Wtedy znacznie korzystniejsze jest czyszczenie laserem, ta technika od dawna jest znana na rynku, a aktualnie cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Wykorzystywane są w niej odpowiednie modele laserów, moc jakich można w precyzyjny sposób regulować, dostosowując ją do parametrów materiału i powierzchni do czyszczenia. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie będzie ono powodować mechanicznych uszkodzeń. Jednocześnie prace są realizowane znacznie wygodniej i szybciej.

Nie ma potrzeby demontażu poszczególnych elementów, jak to jest konieczne podczas piaskowania, a wszystko zrobić się da w dowolnym miejscu. Dzięki temu czyszczenie laserowe zdecydowanie bardziej się sprawdzi w większości przypadków, będzie dużo bardziej wygodne, szybciej zrobione, a niejednokrotnie także tańsze niż tradycyjne piaskowanie. Z uwagi na krótki czas impulsu powierzchnie się nie nagrzewają, a wszystko wykonywane jest bardzo cicho. Nie jest też nic przy nim dodatkowo potrzebne, na przykład woda, sprężone powietrze czy materiały ścierne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY