Wiele osób uznaje nurkowanie za ekstremalny sport, twierdząc że stwarza ono ogromne ryzyko. Faktycznie człowiek stworzony nie jest do przebywania pod wodą, i chcąc zejść pod jej powierzchnię na dłużej musi użyć odpowiedniego sprzętu. Jednak przy zachowaniu pewnych reguł szanse na wypadek są naprawdę nieduże, a nieszczęśliwe zdarzenia najczęściej zdarzają się z powodu błędów ludzkich. Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że rekreacyjne nurkowanie odbywać się nie może samemu. Federacje nurkowe wymagają, aby każde zanurzenie było w zespole, a dodatkowo, aby nurkowie obserwowali się wzajemnie.

Jeśli zacznie się coś dziać, to rola partnera jest taka, żeby mógł pomóc. Jednak jeżeli pływał on będzie w odległości kilku metrów obserwując pływające ryby, to rzeczywiście w przypadku zagrożenia nic nie będzie w stanie zrobić. Następną istotną sprawą jest dysponowanie odpowiednimi szkoleniami. Aby scuba mógł legalnie cieszyć się ze swojego hobby, to odbyć najpierw musi odpowiednie szkolenie, w czasie którego zaznajomi się z całą teorią, a także nauczy przebywania pod powierzchnią wody. Konieczne jest dobre opanowanie technicznych zagadnień, bo wtedy umożliwi to prawidłowe zachowanie podczas nurkowania.

Nurkowe uprawnienia podzielone zostały na stopnie, a każdy stopień rozszerza umiejętności i możliwości, ale też i wymaga przejścia czasami trudnego szkolenia. Każde scubowanie musi być zaplanowane w odpowiedni sposób i dopasowane do umiejętności uczestniczących w nim osób. Jeśli ktoś się źle czuje lub nie ma odpowiednich warunków, to nie wolno na siłę próbować nurkować, a jednak przełożyć do chwili jak nie będzie przeciwwskazań.

Wspomnieć również należy o nurkowym sprzęcie. Elementy takie jak butle, jackety czy automaty są niezawodne, lecz należy je regularnie serwisować. Sprzętowe usterki pod wodą bardzo rzadko się zdarzają, i przeważnie są one spowodowane tym, że ktoś nie przypilnował odpowiedniego serwisowania.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY