Wylewanie do kanalizacji wszystkiego, co tylko się da bardzo szybko mogłoby spowodować różne problemy z zatykaniem rur i przewodów. Aby tego uniknąć, nasze przepisy regulują dokładnie zasady z tym związane, a za ich nieprzestrzeganie grożą różnego rodzaju konsekwencje. Na przykład to dotyczy wylewania tłuszczów. W niższych temperaturach te substancje twardnieją, i po osadzeniu się na ściankach mogą całkowicie zablokować przepływ. Poza tym w przypadku niektórych rodzajów materiału, na przykład żeliwa, mogą spowodować różnego rodzaju uszkodzenia. Z tego też powodu wszystkie firmy, które używają tłuszczów pod różną postacią, zabezpieczyć się muszą przed ich wylewaniem do systemu kanalizacji. Przeważnie będzie się to robiło za pomocą specjalnych urządzeń, zwanych separatorami.

Ten obowiązek będzie przede wszystkim dotyczył firm wytwarzających żywność i z branży gastronomicznej, lecz również masarni czy ubojni. Konstrukcja takich separatorów skomplikowana nie jest, a do ich działania wykorzystuje się elementarne fizyczne prawa. Najczęściej używany separator złożony jest z komory z przyczepioną na spodzie przegrodą. Do komory tej są dostarczane ścieki z całego obiektu, a wypływają już oczyszczone. Zarówno odpływ jak i dopływ są umieszczane trochę poniżej górnego poziomu cieczy. Ścieki płyną wolno przez wnętrze zbiornika, oczyszczając się jednocześnie przy tym. Zanieczyszczenia o większym ciężarze opadają na spód i zatrzymuje je przegroda. Z kolei tłuszcz, z uwagi na to że jest lżejszy od wody, to będzie się unosił na wierzchu. Z racji tego, że wraz z kolejnymi ściekami będzie go przybywało, to konieczne jest systematyczne czyszczenie takiego separatora.

Częstotliwość tej operacji uzależniona będzie przede wszystkim od ilości wytwarzanych ścieków oraz znajdujących się w nich tłuszczy. Przyjmuje się jednak, że trzeba to robić przynajmniej raz na kilka tygodni. Dobrą opcją będzie podpisanie stałej umowy z jedną z firm, która pojawiać się będzie w uzgodnionych terminach. A firmę taką można na przykład znaleźć w internecie, po wpisaniu w wyszukiwarce hasła czyszczenie separatorów tłuszcz.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY