Śruby SB – zastosowanie

Zestawy śrubowe SB składają się z elementów przeznaczonych do łączenia niesprężonych połączeń w konstrukcjach metalowych.

Wykorzystanie tych zestawów umożliwia skuteczne i trwałe zespolenie elementów konstrukcyjnych. Zaleca się używanie śrub wykonanych z wytrzymałej stali, co pozwala zwiększyć ekonomiczność montażu.

Elementy zestawów SB

W skład zestawów SB wchodzą dwa elementy:

  • Śruba:
    • Z łbem sześciokątnym, pełnym gwintem zgodnie z normą ISO 4017 lub z łbem sześciokątnym i niepełnym gwintem zgodnie z normą ISO 4014.

Śruby są dostępne w klasie wytrzymałości: 8.8.

  • Nakrętka:
    • Zgodna z normami ISO 4032

Nakrętka jest dostępna w klasie: 8.

Dodatkowo używa się podkładek:

  • Podkładki:
    • Zgodne z normami ISO 7089, 7090, 7091, 7092 o twardości 200HV, 300HV.

Podkładki pełnią istotną funkcję w łączeniu, zapewniają bowiem stabilność i zwiększają powierzchnię nacisku. Co więcej, chronią zespalane części przed potencjalnym zniszczeniem podczas dokręcania.

Do czego stosuje się śruby SB?

W jakich przypadkach używa się śrub SB? Zastosowanie tego rodzaju rozwiązania jest częste przy konstrukcjach stalowych, gdy trzeba zespolić ze sobą poszczególne elementy. Bardzo istotne, by przy wyborze śruby sprawdzić, jakie parametry gwintu i klasy wytrzymałości zaleca producent. Pozwoli to na wykonanie połączenia bez błędów i problemów.

O czym pamiętać, wybierając śruby SB?

Ważne jest, aby śruby, nakrętki i podkładki w zestawie SB były dopasowane pod względem klasy wytrzymałości oraz twardości. Zgodnie z wytycznymi, śruby w połączeniach niesprężanych powinny być dokręcane metodą ścisłego docisku za pomocą zwykłego klucza. Przy stosowaniu zestawów SB należy kierować się dostępną specyfikacją podczas wyboru długości śruby, a wolny fragment śrubki powinien być nie krótszy niż jedna podziałka gwintu.

Postaw na sprawdzonego producenta

Firma ELGO to jeden z cenionych producentów śrub i elementów złącznych. Firma ta oferuje szeroki wybór produktów, w tym śruby z łbem sześciokątnym, śruby z łbem kulistym, czy też śruby imbusowe. W ofercie firmy ELGO znajdują się również elementy złączne, takie jak nakrętki, podkładki i nity. Produkty tej firmy cechują się wysoką jakością, trwałością i niezawodnością, co potwierdzają liczne referencje zadowolonych klientów. Warto również wspomnieć, że firma ELGO posiada certyfikaty jakości, co jest gwarancją najwyższej jakości produktów.

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

Na czym polega metoda twardego lutowania

Jedną z najpopularniejszych technik używanych do łączenia różnych metali jest właśnie lutowanie. Zapewne niejednej osobie kojarzyć się ono będzie ze spawaniem, lecz to jednak są dwie całkiem odmienne rzeczy. W…