Budując swój dom czy też jakiś inny obiekt, w którym będą przebywać ludzie, niezwykle istotne będzie zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Wcześniej odbywało się to chociażby dzięki nieszczelności okien, przez które powietrze mogło przedostawać się do środka. Ale obecne okna mają wysoką szczelność, aby zachować wysokie parametry cieplne, z tego też powodu stosowane są inne techniki. Jedną z popularniejszych i chętnie używanych jest rekuperacja, czyli tak zwana wentylacja mechaniczna. Jest ona dużo bardziej nowoczesna od klasycznej wentylacji grawitacyjnej, a poza tym poza wymianą powietrza na świeże umożliwia też odzysk ciepła. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, a jednocześnie przyjazne dla środowiska, co obecnie jest ogromnie ważne.

Cały system takiej wentylacji złożony jest z paru urządzeń. Pierwszych z nich jest tak zwana czerpnia, pobierająca czyste powietrze z otoczenia. Ponieważ powietrze to może zawierać różne szkodliwe zanieczyszczenia, to przekazywane jest do układu rekuperatora, w którym na początku zostaje dokładnie oczyszczone. Filtracja umożliwia pozbycie się większości zanieczyszczeń, w tym także szkodliwego kurzu i pyłu. Czyste powietrze zostaje następnie tłoczone do kanałów wentylacyjnych, tymi samymi kanałami przepływa też powietrze z wnętrza budynku.

W zależności od konstrukcji systemu oba te strumienie będą się ze sobą łączyły, lub też będą od siebie odizolowane. Istotnym elementem jest wymiennik ciepła, w którym powietrze pobrane z zewnątrz ogrzane zostaje ciepłem wewnętrznego. Rekuperatory oferowane są w kilku rodzajach, z tego też powodu za każdym razem należy dobrać najlepszy do konkretnego budynku i oczekiwań inwestora. Kluczowym parametrem będzie tu wydajność, lecz pasuje również zwrócić uwagę na przydatne dodatkowe funkcje. Jeśli ktoś planuje dowiedzieć się czegoś więcej w temacie rekuperacji, ale też klimatyzacji czy wentylacji, to może zajrzeć na stronę cold-man.pl, lub też podać w wyszukiwarce hasło wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i przejrzeć zwrócone wyniki.

+Tekst sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY