Jedną z najpopularniejszych technik używanych do łączenia różnych metali jest właśnie lutowanie. Zapewne niejednej osobie kojarzyć się ono będzie ze spawaniem, lecz to jednak są dwie całkiem odmienne rzeczy. W przypadku lutowania elementy łączone są za pomocą spoiwa, jakie się rozlewa w całości szczeliny. Natomiast w przypadku spawania tworzona jest naprawdę wysoka temperatura, topiąca brzegi elementów, i w ten sposób się je ze sobą łączy. Dlatego też uważa się powszechnie lutowanie za dużo bardziej bezpieczne, również jeśli będzie chodziło o kwestię ochrony osób je wykonujących. Najbardziej popularna jest metoda lutowania miękkiego, jaka wykorzystywana jest chociażby w najróżniejszym sprzęcie elektronicznym.

W zasadzie cała współczesna elektronika jest właśnie w ten sposób produkowana, na specjalnie zaprojektowanych płytkach przylutowywane są bowiem różne części. Jako lutów używa się cyny wymieszanej z ołowiem lub miedzią, i stopy takie po utwardzeniu bardzo dobrze przewodzą elektryczny prąd. Cechą charakterystyczną miękkiego lutowania jest temperatura pracy, która wynosi sporo mniej niż czterysta stopniu. Druga metoda wykonywania lutów, to znaczy lutowanie twarde, będzie potrzebować wyższych temperatur, przeważnie więcej niż 450 stopni.

Dlatego też wykorzystuje się do niego zupełnie inny sprzęt, na przykład taki jak palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, albo lampy lutownicze i lutownice indukcyjne. Inne są również typy lutów, przeważnie będą to srebrne, fosforowe lub miedziane. Lutowanie twarde sprawdza się bardzo dobrze przy różnych rodzajach materiałów. Przy jego pomocy można łączyć zwykłą stal, miedź i jej stopy, takie jak mosiądz czy brąz, lecz również różne szlachetne metale. Spoiwa są bardzo mocne i wytrzymałe, także na wysokie temperatury, z tego też powodu wykonywać w ten sposób można różnego rodzaju instalacje przemysłowe. Ze względu na możliwość powstawania szkodliwych gazów ważne jest, aby wykonywać prace w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nie będą one jednak wymagać takich umiejętności, jak przy spawaniu.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY