Na naszych łąkach, polach i ogrodach rosną liczne rośliny, jakie przez wielu uważane są wręcz za chwasty. Właśnie w taki sposób często jest traktowany mniszek lekarski. Większości z nas będzie się on kojarzył z dmuchawcami, które są tak lubiane przez dzieci. Ale sporo osób niekoniecznie za nim przepada, gdyż ze względu na to że rośnie bardzo szybko i ma dużo korzeni, to jest ciężki do pozbycia się. Ale jednocześnie mniszek zjadany jest chętnie przez zwierzęta roślinożerne, gdyż dostarcza im sporej ilości cennych składników.

Tak naprawdę przecież z zalet mniszka korzysta od dawna naturalna medycyna, ponieważ roślina ta ma w sobie szereg minerałów, witamin i różnych czynnych związków. Do tej ostatniej grupy zaliczyć można barwniki i flawonoidy, a z minerałów żelazo i potas. Ale susz z mniszka bardzo dobrze się też nadaje do tego, żeby podawać go zwierzętom, i to nie jedynie takim które jedzą rośliny. Nadaje się bardzo dobrze on do suszenia, a z uwagi na to że jego występowanie jest powszechne, to w zasadzie będzie mógł go każdy może go pozbierać i wysuszyć. Rzecz jasna nie ma także żadnych problemów, aby kupić gotowy susz w jednym z internetowych sklepów. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, aby był on dobrej jakości.

Jeżeli chodzi o wpływ mniszka na różne zwierzęta, to wymienić tu można parę rzeczy. Po pierwsze dzięki wspominanym składnikom mineralnym i witaminom pozytywnie wpływa on na zwiększenie odporności, chroniąc w dłuższej perspektywie czasu przed różnymi chorobami i schorzeniami. Ta cenna roślina ma właściwości oczyszczające, przez co jej dodawanie do pożywienia pozwoli oczyścić z rozmaitych szkodliwych substancji i toksyn. Na pewno warto podawać go zwierzętom, jakie mają rozmaite problemy z działaniem układu pokarmowego, ponieważ on dobrze reguluje procesy trawienne. Lecz również i starszym osobnikom, ponieważ pozytywnie wpływa na stawy i kości, pozwalając utrzymać je w dobrej formie. Niektóre związki zawarte w mniszku mają przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości, a to pomaga na przykład w utrzymaniu zdrowej sierści.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY