Do tworzenia stron internetowych wykorzystywane są coraz częściej są specjalne platformy. Jedna z najpopularniejszych to WordPress, na niej właśnie funkcjonuje duża część istniejących w internecie blogów. Zresztą taki był pierwotny zamysł autorów WordPressa, chociaż obecnie znacznie się to wszystko rozszerzyło. Po pierwsze cała platforma jest całkowicie darmowa, nie trzeba ponosić za nią żadnej opłaty. Darmowych jest także większość motywów graficznych oraz pluginów, które rozszerzają funkcjonalność serwisu.
Takie moduły są bardzo proste do instalacji, a za ich pomocą da się zrobić praktycznie wszystko, co się chce. Za część z nich trzeba coś zapłacić, bo ich wykonanie wymagało sporego nakładu czasu, ale koniec końców koszty i tak będą dużo mniejsze niż gdyby trzeba było tworzyć cały serwis od nowa. Analogicznie jest z graficznymi motywami, jeśli ktoś zdecyduje się wykonać własny, dostosowany pod profil działalności i swoją firmę, to także przy niewielkich kosztach to zrobi. Kolejną dużą zaletą WordPressa jest łatwość instalacji i konfiguracji. Jeśli ktoś się orientuje w takich sprawach, to praktycznie wszystko zrobi w kilkanaście minut, i będzie już wtedy można publikować pierwsze artykuły. Zarówno konfigurowanie systemu jak również kompleksowe zarządzanie kategoriami czy wpisami odbywa się z poziomu panelu administracyjnego.
Panel ten jest intuicyjny i prosty, a równocześnie oferuje bardzo dużo możliwości. Do publikacji można przy użyciu zaawansowanego edytora dokładać zdjęcia czy filmy, bez konieczności wykonywania jakiś bardziej zaawansowanych prac.
Wykonana w prawidłowy sposób konfiguracja powinna obejmować także obszar SEO, a to jest kolejny argument za tym, aby do stworzenia bloga użyć WordPressa. Przyjazna struktura linków wraz z wysoką optymalizacją samej konstrukcji strony powodują, że wpisy bardzo szybko się indeksują i są wysoko w wynikach wyszukiwania. Tak więc jeżeli ktoś planuje uruchomić swój blog, taki jak na przykład https://www.codziennaporcjainformacji.info/, to na pewno powinien pomyśleć nad WordPressem.