Jaka będzie podstawowa rola świadectw energetycznych

W ślad za coraz liczniejszymi programami redukowania zanieczyszczeń idą propozycje jak oszczędzać energię. To niezwykle istotne połączenie, gdyż jedynie takim sposobem da się zmienić efektywnie obecny stan rzeczy. Zużycie wody czy energii elektrycznej dobrze widać po rachunkach, jakie trzeba płacić. Tu łatwo zauważyć różnicę po rozpoczęciu oszczędzania zużycia tych właśnie mediów. Ale już to, jak bardzo energochłonne są ściany domu, raczej trudno wyznaczyć bez dokładnych pomiarów. Owszem, obecnie stawiane obiekty mają te parametry opisane w projekcie, ale co mają zrobić właściciele starszych domów. Posłużyć się można pewnymi uśrednieniami dla naszego klimatu, jednak z reguły to nie będą precyzyjne dane.

Przykładowo dom w górach wystawiony będzie na inne warunki atmosferyczne niż dom nad morzem, a co za tym idzie i zapotrzebowanie na energię będzie inne. Pomocne w określeniu zapotrzebowania danego obiektu na energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji a także do podgrzewania ciepłej wody jest certyfikat energetyczny. Warto się zainteresować tym dokumentem charakterystyki energetycznej budynku. Ogólny koszt jego przygotowania to raptem kilkaset złotych a ważność dokumentu wynosi 10 lat. To nieduży wydatek, jeżeli w zamian otrzymuje się informacje, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Dodatkowo energetyczne świadectwo zawiera również informacje związane ze sposobem poprawy efektywności energetycznej budynku. Ich uwzględnienie pomoże ograniczyć zużytą energię, a co za tym idzie obniżać koszty. Co ważne, od kwietnia 2023 roku budynki i lokale sprzedawane lub wynajmowane wręcz muszą posiadać takie zaświadczenie. Jeżeli nawet jakaś nieruchomość audytu nie będzie wymagała, to dokładne określenie parametrów pozwala policzyć roczne zapotrzebowanie na energię i poznać koszty związane z jej użyciem.

Aktualnie prosto wyszukać firmę, która zajmie się wykonaniem obliczeń i wystawi dokument, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Świadectwa energetyczne Kraków i przeglądnąć zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

Jak są serwisowane kserokopiarki i drukarki

Drukarki laserowe czy atramentowe to jedno z podstawowych urządzeń, które funkcjonują praktycznie w każdym biurze. Wprawdzie obecnie dużo spraw się załatwia drogą elektroniczną, ale w dalszym ciągu papier ma swoją…