NajnowszeRodzime podwórkoTechnologiaNa świecieProjektanci

Zalety domów piętrowych

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie domami kilkukondygnacyjnymi. Inwestorzy, przeglądając oferty domów jednorodzinnych coraz częściej zwracają uwagę na domy piętrowe.

Szczególną popularnością cieszą się przede wszystkim domy piętrowe z dachem płaskim. Idealnie wkomponowują się w zabudowę miejską lub na obrzeżach miasta. Nowoczesne elewacje w naturalnych kolorach sprawiają, że proste i zwarte bryły budynków w niczym nie przypominają klocków z poprzedniej epoki. Obecność stropodachu stwarza możliwość zaaranżowania na nim ogrodu. Poza walorami estetycznymi i rekreacyjnymi, takie rozwiązanie stanowi dodatkowa ochronę przed hałasem i niską temperaturą.

Ogromną zaletą domów piętrowych jest duża powierzchnia użytkowa w stosunku do powierzchni zabudowy. Wybór projektu domu kilkukondygnacyjnego to często jedyny sposób na zapewnienie wygodnej przestrzeni posiadaczom wąskich działek.

zaletypietr_m

Jeżeli tylko pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni lub warunki zabudowy (określają one często maksymalną wysokość budynku i kąt nachylenia dachu), warto zdecydować się na budynek piętrowy. Mimo powszechnie panującego przekonania o wysokim koszcie budowy domów piętrowych, inwestycje te okazują się tańsze niż budowa domu parterowego z poddaszem użytkowy o takiej samej powierzchni.

Kalkulując koszty budowy domu należy wziąć pod uwagę także późniejsze koszty jego utrzymania, a przede wszystkim ogrzewania. Projekty domów piętrowych dominują wśród projektów energooszczędnych – powierzchnia dachu w stosunku do powierzchni użytkowej jest najmniejsza, z czym wiąże się zminimalizowanie utraty ciepła przez dach. Budynki te posiadają zazwyczaj dachy płaskie lub o niskim kącie nachylenia, co wyklucza obecność lukarn i wystających okapów dachu (elementów drogich i zwiększających utratę ciepła).