NajnowszeRodzime podwórkoTechnologiaNa świecieProjektanci

Zabezpieczenie okien w domu: rolety czy okiennice?

Znana pisarka Małgorzata Kalicińska pyta na facebooku: rolety antywłamaniowe czy okiennice? A jeden z przyjaciół doradza: jeśli budujesz dom pod Warszawą – rolety, a jak na wsi – okiennice. Ma być funkcjonalnie, ale i ładnie. Sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, bo oferta rynkowa jest ogromna. Rolety mogą być montowane z zewnątrz, ale i wewnątrz, a okiennice mogą być drewniane, ale także z PCV czy z aluminium. A poza tym różnią się wyglądem i oczywiście ceną.
okiennice_mDobry projekt domu jest bardzo ważny. Ale to, w jaki sposób nasz dom wykonamy i wykończymy też jest istotne. Dawniej okiennice miał każdy dom czy dworek. Dziś wracają do łask. Chronią nie tylko przed włamaniem, ale także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: nadmiernym słońcem, deszczem, śniegiem, mrozem czy wiatrem. Znacznie ograniczają też hałas. Tradycyjnie okiennice robi się z litego drewna. Do najpopularniejszych gatunków należą: sosna, dąb i modrzew. Takie okiennice można pomalować i polakierować na dowolny kolor. Okiennice różnią się konstrukcją i mogą być: pełne, ramowe lub ażurowe. Obecnie okiennice wykonuje się również z plastiku oraz aluminium. Ich kolory i kształty są tak różnorodne, że nie będziemy mieć żadnego problemu z dopasowaniem ich do okien i elewacji.

Jeśli jednak zdecydujemy się na popularniejsze rozwiązanie, czyli rolety antywłamaniowe, to pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby sprawdzić czy mają odpowiedni atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Najlepiej też takie rolety od razu zautomatyzować, aby móc sterować je pilotem lub jakimś przyciskiem wewnątrz domu, najlepiej w okolicach drzwi wyjściowych. Rolety antywłamaniowe zewnętrzne możemy zamontować we wszystkich oknach domu albo na przykład tylko na parterze, a na piętrze zastosować rolety wewnętrzne. Rolety są rozwiązaniem nieco tańszym od okiennic.