NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Zabezpieczenie domu – czujki alarmowe

Bezpieczeństwo naszego domu jest uzależnione od wielu czynników, wszystko zaczyna się już na etapie gdy oglądamy projekty domów i wybieramy ten jedyny,  a kończy zazwyczaj na instalacji odpowiednich zabezpieczeń antywłamaniowych.

– Jeśli się boisz włamywaczy i nie chcesz psa, to kup sobie czujki – poradził sąsiad. Łatwo powiedzieć. Czujka czujce nierówna. Jest ich na rynku mnóstwo i niełatwo dokonać właściwego wyboru. Oczywiście metod zabezpieczenia domu przez włamaniem, kradzieżą czy innymi niebezpieczeństwami np. pożarem jest dużo więcej, czujki alarmowe to tylko jedna z nich. Jak sama nazwa wskazuje czujki służą do uruchomienia alarmu.

CzujkaW domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się alarmy, które uruchamiane są przy pomocy czujek ruchu. Wśród nich wyróżniamy m.in.: czujki pasywne podczerwieni, aktywne bariery podczerwieni, ultradźwiękowe, mikrofalowe, wibracyjne, magnetyczne czy dualne. Do najpopularniejszych należą pasywne czujki podczerwieni. Sprzedawcy mówią na nie często PIR – skrót od angielskiej nazwy Passive Infra Red lub PID – Passive Infrared Detector. Wykrywają one promieniowanie podczerwone (temperaturę) włamywacza, gdy znajdzie się on w tzw. polu widzenia czujki. Montuje się je zazwyczaj na ścianach lub suficie domu. Wiele osób narzeka jednak, że czujki te wzbudzają fałszywe alarmy. Jedni specjaliści odpowiadają na to, że zależy to od jakości (producenta) czujki, a inni, że od miejsca i sposobu jej ustawienia. Najlepiej połączyć jedno i drugie. Naprzeciwko okna lub na wprost drzwi specjaliści od zabezpieczeń zalecają zamontowanie czujek ultradźwiękowych. Wysyłają one fale, które w przypadku pojawienia się niespodziewanego gościa ulegają zakłóceniu, ich częstotliwość się zmienia i system uruchamia alarm. Czujki ruchu, to jednak nie wszystko, aby skutecznie ochronić nasz dom przed intruzami powinniśmy jeszcze zabezpieczyć nasze drzwi i okna. W tym celu konieczny będzie zakup tzw. kontaktronów czyli czujników otwarcia a także czujników zbicia szyby. Oczywiście pamiętajmy o tym, że czujki są tylko jednym z elementów systemu alarmowego naszego domu i działają w powiązaniu z centralą, która steruje systemem oraz tzw. szyfratorami, które włączają i wyłączają alarm.