NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Wykorzystanie kolektorów słonecznych

Wciąż rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Mimo dość kapryśnej pogody w polskich strefach klimatycznych, przybywa amatorów ogrzewania przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych.

Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1600 godzin na rok, przy gęstości 950 – 1250 kWh/m2. Jest ono bardzo nierównomierne, ponieważ znaczna część nasłonecznienia przypada na okres wiosenno-letni. Mimo że słońce nie świeci u nas tak efektywnie jak w Grecji czy we Włoszech, z powodzeniem można stosować kolektory słoneczne.

Aby pokryć zapotrzebowanie średniej wielkości domu jednorodzinnego na ogrzanie pomieszczeń i wody, powierzchnia kolektorów powinna wynosić około 60m2. Jest to dość dużo, dlatego większość inwestorów decyduje się na użycie kolektorów jedynie do ogrzewania wody. W lecie, gdy nasłonecznienie wydłuża się do 16 godz. dziennie, energię do podgrzania wody użytkowej w całości można uzyskać z energii słonecznej. W okresach mniejszego nasłonecznienia należy wspomóc się piecami grzewczymi.

Zwolennicy budowy domów pasywnych przekonują, że w zależności od zastosowanej technologii paneli, usytuowania budynku oraz sposobu jego ocieplenia istnieje możliwość budowy domu jednorodzinnego, korzystającego jedynie z systemu grzewczego opierającego się na energii słonecznej.