NajnowszeProjektanciTechnologiaNa świecieRodzime podwórko

Wnętrze domu – ściany działowe

Z jakich materiałów powinniśmy wykonać ściany działowe w naszym domu, aby tłumiła hałasy oraz żeby można na niej powiesić nie tylko obraz, ale też półkę na książki? Warto przyjrzeć się, gdzie oferowane projekty domów mają ściany działowe, albo gdzie ewentualnie można je wybudować, by na przykład oddzielić od siebie salon i kuchnię.

wall_mZanim podejmiemy decyzję o wyborze materiału powinniśmy znać technologię wykonania ściany, koszt oraz czas trwania prac budowlanych.
Tradycyjnie ściany działowe stawia się z cegieł. Takie ściany są bardzo wytrzymałe, mają dobrą izolację akustyczną, ale są bardzo pracochłonne i stosunkowo drogie. Można wprawdzie wieszać na nich bardzo ciężkie przedmioty, ale takie ściany są bardzo ciężkie i dodatkowo obciążają strop. Lepszy od cegieł może okazać się beton komórkowy. Bloki z betonu można dowolnie przycinać, a muruje się je bardzo szybko. Mają słabą izolację akustyczną, dlatego trzeba je otynkować albo obłożyć płytami gipsowo-kartonowymi.

Płyty wykorzystuje się także w systemie ścian szkieletowych. Płyty gipsowo-kartonowe są przymocowane z obu stron do metalowego profilu, który wewnątrz wypełniony jest wełną mineralną. Ściankę taką stawia się bardzo szybko i bez prac mokrych, a zaraz po wykonaniu można ją malować. To tania i popularna technologia. Ściana taka dobrze tłumi hałas, chociaż jest bardzo lekka. Niestety jest podatna na uszkodzenia i nie można zawiesić na niej ciężkich przedmiotów bez specjalnych kołków wzmacniających.

Ścianę działową w domu można zaprojektować także ze szkła. Do zbudowania takiej ścianki produkuje się specjalne pustaki szklane. Dostępne są w różnych wzorach i kolorach. W projektach wnętrz naszych domów zwykle oddzielają salon od kuchni lub są elementem dekoracyjnym w łazience.