NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Wanna czy prysznic?

Wybór między kabiną prysznicową i wanną to dylemat wszystkich osób remontujących lub wyposażających dom lub mieszkanie. Większość z nas ma określone preferencje, jednak dokładne przyjrzenie się wadom i zaletom obu rozwiązań może zaoszczędzić przykrych rozczarowań.

Wanna to możliwość relaksu po ciężkim dniu i rozgrzania przemarzniętego ciała w jesienne wieczory. Zwolennicy tego rozwiązania są w stanie wybrać mniejszy zlew, a pralkę przenieść do kuchni, byleby mieć możliwość odbycia kąpielowych rytuałów z pianką. Wanna jest łatwiejsza do utrzymania w czystości – na jej ściankach nie gromadzi się kamień tak mocno jak na kabinie prysznicowej. Posiadanie wanny jest niezastąpione w domach z małymi dziećmi – można w niej umieścić plastikową wanienkę bez potrzeby noszenia jej po całej łazience.

Zalety kabin prysznicowych to przede wszystkim oszczędność – miejsca w łazience, wody oraz czasu. Prysznic będzie na pewno dobrym rozwiązaniem dla rodzin, w których gromadzą się duże kolejki do mycia. Jest to także rozwiązanie bardziej higieniczne, ponieważ myjemy się w świeżej wodzie, bez moczenia się we własnym brudzie. Posiadanie prysznica, zwłaszcza coraz bardziej popularnej kabiny bez brodzika, umożliwi samodzielne korzystanie z łazienki osobom z ograniczoną sprawnością ruchową – starszym, schorowanym i niepełnosprawnym.

bath m

Pewnym kompromisem między jednym a drugim rozwiązaniem jest zamontowanie panelu nad wanną. Ochlapaniu łazienki zapobiega domontowana ścianka lub osłonka. Umożliwia to wzięcie rano orzeźwiającego prysznica, a wieczorem relaksującej kąpieli. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – wysokie wejście do wanny wciąż będzie utrudnieniem dla osób starszych.

Pewnym ograniczeniem w wyborze są również warunki jakie panują w łazience – przede wszystkim powierzchnia i wysokość. Kupując mieszkanie lub wybierając gotowy projekt domu jednorodzinnego warto zwrócić uwagę czy np. w łazience nie znajdują się skosy uniemożliwiające zamontowanie kabiny.