NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Urządzanie pokoju dla dziecka

Wyposażenie pokoju dla dziecka to najprzyjemniejszy etap aranżacji wnętrza domu. Ale również jeden z najtrudniejszych – pokój najmłodszego członka rodziny musi być bezpieczny, przytulny i zmieniać się wraz z rozwijającym się młodym człowiekiem.
Pokój dziecięcy musi być wielofunkcyjny – mały człowiek będzie się w nim bawił, uczył, odpoczywał i spał. Będzie to również najczęściej zmieniająca się część całego domu. O ile pokój niemowlaka ma służyć przede wszystkim rodzicom, to czterolatek może mieć już nieco więcej do powiedzenia na temat wystroju. A dalej już tylko krok do nastolatka…

O pokoju dziecięcym warto pomyśleć już, gdy przeglądamy oferowane projekty domów jednorodzinnych: gdzie będzie umieszczony – koło sypialni rodziców, czy dalej, czy da się zmienić jego lokalizację gdy dziecko podrośnie. Idealnie byłoby gdyby znajdował się blisko łazienki.
Pokój niemowlaka wyposażony jest raczej w sposób ułatwiający rodzicom opiekę nad dzieckiem. Wygodne łóżeczko, przewijak, komoda lub szafki z niezbędnymi rzeczami. Przyda się również sofa lub fotel dla rodziców. Na kolor ścian zaleca się zazwyczaj delikatne, pastelowe barwy sprzyjające odpoczynkowi i ułatwiające zasypianie. Farby muszą być starannie wybrane pod kątem składników! Aby zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju pokój musi być jasny i zapewniać dostęp świeżego powietrza.

kidPokój kilkulatka to już niezaprzeczalnie jego królestwo. Rodzice decydują o kolorystyce i wystroju, jednak całość ostatecznie zdeterminowana jest przez charakter i upodobania malucha. Warto zasięgnąć jego opinii przy doborze mebelków lub koszy na zabawki. Oczywiście będzie zmieniał zdanie mniej więcej raz w tygodniu – dobrze jednak to uwzględnić przy planowaniu przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem jest przeznaczenie części ściany na rysunki dziecka, przymocowanie tablicy do wspólnego malowania lub dekorowanie okien i ścian naklejkami wielokrotnego użytku. Jeżeli nasz szkrab uwielbia np. dinozaury można się pokusić o tematyczną pościel lub fototapetę, albo wykonać fototapetę razem z dzieckiem.
Pójście dziecka do szkoły zmienia jego rytm dnia, co powinno znaleźć odzwierciedlenie również w jego pokoju. Biurko lub stolik przestaje służyć tylko do rysunków – teraz jego głównym zadaniem będzie nauka. Z wiekiem bardziej stabilne staną się jego preferencje – bohaterowie ulubionej kreskówki spokojnie mogą zagościć jako stały motyw np. na firankach czy lampce do czytania.

Pokój nastolatka już w minimalnym stopniu podlega decyzjom rodziców. Jego wystrój warto dopasować do zainteresowań młodego człowieka, razem dobrać dodatki i wspólnie ustalić aranżację. Jeżeli przestrzeń dorastającego dziecka będzie zupełnie sprzeczna z jego wizją – i tak powoli będzie ją zmieniał niwecząc starania rodziców.