NajnowszeProjektanciTechnologiaNa świecieRodzime podwórko

Typy dachów

Przeglądając gotowe projekty domów, szukając tego w którym chcemy zamieszkać warto przyjrzeć się, jaki posiada on dach. Jest to kwestia nie tylko estetyczna – umiejętnie dobrany rodzaj dachu może powiększyć powierzchnię użytkową poddasza oraz wpłynąć na jakość życia mieszkańców.

dachy-mCzęsto spadowość dachu określona jest ściśle w Warunkach Zabudowy działki – wówczas nie mamy zbyt dużego pola wyboru. Jeżeli jednak wybór rodzaju dachu zależy od nas, warto zapoznać się bliżej z jego funkcjami.

Dachy dzielimy zazwyczaj na płaskie i spadziste. Dachy płaskie stanowią jednocześnie strop ostatniej kondygnacji. Możemy je spotkać w piętrowych budynkach z lat 70 – były wówczas bardzo popularne. Zastosowanie ich umożliwia otrzymanie dodatkowej przestrzeni do wykorzystania np. na ogród, taras widokowy etc.

Dachy spadziste stanowią szerszą grupę. Dach pulpitowy (jednospadowy) nie nadaje się do przykrywania dużych powierzchni, z tego względu stosuje się go najczęściej w niedużych budynkach gospodarczych, garażach. Dobranie odpowiedniego kąta nachylenia umożliwia często dostawienie go do istniejącego już budynku w sposób, który nie zaburza harmonii bryły domu.

Najczęściej stosowany jest oczywiście dach dwuspadowy. O jego popularności decydują łatwość w budowie oraz niewysoka cena wykonania. Kolejnym atutem jest duża funkcjonalność pod względem użytkowania – brak wklęsłych miejsc w połaci minimalizuje ryzyko przecieków (a zatem i napraw). Pomieszczenia na poddaszu łatwo oświetlić oknami na ścianach szczytowych oraz oknami połaciowymi.

Dach naczółkowy różni się od dwuspadowymi nieznacznymi nacięciami kalenicy, dzięki czemu powstają tzw. naczółki, pod względem funkcjonalnym niczym się nie różnią.

Dachy czterospadowe to przede wszystkim dachy kopertowe (czterospadowe z kalenicą) oraz namiotowe (bez kalenicy). Pierwszy z nich jest dość kosztowny (konstrukcja oraz pokrycie dachu), jednak pięknie prezentują się na domach parterowych. Skosy z czterech stron powodują zmniejszenie powierzchni poddasza, utrudniają ustawianie mebli i oświetlenie (możliwy jest jedynie montaż okien połaciowych lub lukarn). Dachy namiotowe, mimo nazwy przypominają raczej piramidy. Są bardzo proste w konstrukcji, jednak ze względu na niedużą funkcjonalność stosowane przede wszystkim do pokrycia budynków gospodarczych.

Dom mansardowy przypomina dwu- lub czterospadowy, jednak jego połacie są dodatkowo załamane. Dzięki temu rozwiązaniu dolna połać jest bardzo stroma, niemal pionowa. Znacznie zwiększa to powierzchnię użytkową pomieszczeń poddasza oraz ich ustawność.

Dach wielospadowy jest kombinacją pokryć wymienionych wyżej. Stosuje się go w budynkach o złożonym kształcie.