NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Schody w domu jednorodzinnym

Schody w domu coraz częściej mają charakter nie tylko praktyczny i funkcjonalny, ale są także elementem dekoracyjnym. Nadają wnętrzu charakter. Podobnie jak kominek czy np. piękny kredens. W nowoczesnych projektach domów rezygnuje się z klatek schodowych , a schody są po prostu dopełnieniem wnętrza.

stairs_mTakie schody mogą być zbudowane z różnych materiałów (beton, drewno, metal i stal nierdzewna, metal i szło), mogą mieć różny kształt (łamane, jednobiegowe proste, dwubiegowe zwykłe, spiralne) – wszystko zależy od pomysłowości projektanta. Wiele osób decyduje się na schody z drewna. Są one montowane dopiero po zakończeniu budowy stanu surowego domu. Ile kosztują schody z drewna? Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przede wszystkim zależy to od rodzaju drewna z jakiego są wykonane. Pamiętajmy, że gdy będziemy już decydować się na schody do naszego domu, powinniśmy zawsze poradzić się specjalisty.

Niektóre rodzaje drewna nie nadają się bowiem na schody. Wydamy wprawdzie na nie mniej pieniędzy, ale schody bardzo szybko się zniszczą, bo materiał będzie za delikatny i za miękki. Bardzo popularnym i często stosowanym drewnem na schody jest dąb. Jednak wśród stolarzy znajdziemy także przeciwników dębu, którzy będą nam proponować buk ewentualnie modrzew. Zresztą samego dębu jest wiele odmian, bo oprócz naszych polskich, popularny jest np. dąb afrykański.

Często robi się też schody z drewna egzotycznego takiego jak heban czy mahoń. Cena schodów będzie też zależała od tego czy będą one samonośne czy też nakładane na beton. Dobrze, aby już na etapie projektowania domu, wiedzieć jakie jeszcze inne drewniane elementy (np. drzwi) czy obudowy znajdą się w naszym domu, aby je do siebie dopasować.