NajnowszeProjektanciRodzime podwórkoNa świecieTechnologia

Pomysły do domu z poddaszem

Decydując się na budowę domu według projektu domu z poddaszem użytkowym mamy zazwyczaj przeanalizowane mocne strony budynku: spora powierzchnia domu, tańsze koszty budowy i ogrzewania.

Powyższe zalety mają wymiar praktyczny. Większość inwestorów uznaje je za ważniejsze niż na przykład ustawność pokoi umieszczonych na poddaszu, a taka opinia jest dość powszechna wśród osób szukających odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego. Jednak pogląd ten wydaje się być nieuzasadniony – wystarczy odrobina wyobraźni aby „nieustawne” wnętrza ze skosami zamienić w przytulne gniazdka.

attic_mOgromną zaletą pomieszczeń na poddaszu jest możliwość wstawienia okiem dachowych – dają one nieporównywalnie więcej światła, dzięki czemu dobrze oświetlone pokoje stanowią idealne miejsce zarówno do odpoczynku, jak i do pracy. W jasnych pomieszczeniach mamy dość dużą swobodę w doborze kolorystyki wnętrz – delikatne, pastelowe kolory podkreślą przestronność i oświetlenie pokoju, a ciemniejsze i bardziej wyraziste barwy nadadzą mu niesamowitego charakteru i klimatu.

Obecność skosów może być również zaletą w przypadku meblowania pomieszczeń – prawdą jest, że nie na każdej ścianie możemy ustawić masywną i wysoką szafę, lecz pod skosem pięknie prezentować się będzie komoda, łóżko lub zamówione na wymiar meble.

Przestrzenie z niskimi skosami możemy wykorzystać na półki na książki lub skonstruować na nich blat. Przy wykorzystaniu bloczków z betonu komórkowego otrzymamy niezwykle ciekawe aranżacje. W przypadku skosów wysokich, istnieje możliwość oddzielenia ich za pomocą ścianki z płyty gipsowo-kartonowej. Dzięki takiemu zabiegowi powstanie garderoba, spiżarnia czy zwykła graciarnia na sprzęt do sprzątania.

Skosy poddasza są bardzo pięknym i wdzięcznym materiałem do dekorowania wnętrza. W prosty sposób możemy wyczarować w domu miejsca magiczne. Warto jednak pamiętać, że w przypadku domu z poddaszem nie należy przesadzać z ozdobami – kilka akcentów powinno w zupełności wystarczyć.