NajnowszeRodzime podwórkoNa świecieProjektanciTechnologia

Plac zabaw

Przydomowy plac zabaw

Decyzja o budowie domu jednorodzinnego podejmowana jest zazwyczaj ze względu na rodzinę, a zwłaszcza w sytuacji, kiedy ma się ona powiększyć.

Spędzamy godziny przeglądając odpowiednie projekty domów, przejeżdżamy setki kilometrów w poszukiwaniu najlepszej działki. Ostatecznie, po znojach związanych z urzędowymi pozwoleniami i budową, wprowadzamy się do wymarzonego domu. Jeżeli na działce znajduje się ogród, to możemy być pewni że prędzej czy później umieścimy w nim piaskownicę lub huśtawkę. Warto więc zawczasu o tym pomyśleć i zaaranżować bezpieczne miejsce dla dziecięcych zabaw.

Urządzenie niewielkiego placu zabaw koło domu nie wymaga wcale dużego nakładu finansowego, a korzyści jakie niesie ze sobą posiadanie dzieci „na oku” podczas prac domowych są ogromne.plac zabaw-m

Prace nad przydomowym placem zabaw należy zacząć od wyznaczenia odpowiedniego miejsca. Co prawda maluchy najchętniej zaszyłyby się w najciemniejszym kącie ogrodu, jednak kolorowo urządzony kąt zabaw z pewnością zwabi je do tej części ogrodu, która widoczna jest np. z okien kuchni. Warto zadbać o otaczającą je roślinność. Nie ma sensu planować tam rabatek kwiatowych – może i pięknie wyglądają, ale nie przeżyją kilku bliższych spotkań z piłką. Dobrze sprawdzi się natomiast żywopłot. Dodatkowej uwagi wymagają gatunki roślin jakie sadzimy w ogrodzie, zwłaszcza jeżeli w domu są małe dzieci – kategorycznie należy unikać roślin trujących np. cisów lub tuj.

Podstawowym wyposażeniem placu zabaw jest piaskownica. Niewielkie, plastikowe piaskownice można kupić w sklepach z zabawkami lub wyposażeniem domu. Piaskownicę można wykonać również samemu – należy jednak pamiętać, aby drewno było oheblowane i frezowane. Nie musimy ograniczać się do zbicia czterech desek z ławką. Przy odrobinie wyobraźni możemy w prosty sposób zamienić piaskownicę w statek piratów lub zamek księżniczki.

Stojące elementy, jak ślizgawki, wieże czy huśtawki należy odpowiednio zabezpieczyć – takie zabawki muszą być stabilnie zabudowane w ziemi, a ich podłoże powinno być trawiaste lub wyłożone specjalnymi płytkami.