NajnowszeProjektanciNa świecieRodzime podwórkoTechnologia

Okna dachowe – estetyka i funkcjonalność

Aby pomieszczenia znajdujące się na poddaszu w pełni spełniały swoje funkcje, a w dodatku były przytulne i przyjazne dla mieszkańców, warto zatroszczyć się o ich należyte oświetlenie. Jednym z najwygodniejszych sposobów jest zamontowanie okien połaciowych.

Okna dachowe wpuszczają do pomieszczenia promienie padające pod kątem, dając dzięki temu lepsze oświetlenie. Są one tańszym rozwiązaniem niż lukarny i okna w ścianach szczytowych, nie zmniejszają ustawności pokoi. Wybierając projekty domów z poddaszem użytkowym warto zwrócić uwagą na występowanie okien połaciowych na poddaszu lub nawet pokusić się o zwiększenie ich liczby podczas adaptacji wybranego projektu.

Oprócz niezaprzeczalnej funkcjonalności, okna dachowe pełnią również rolę dekoracyjną. Nadają sypialni niesamowity klimat, umieszczone nisko na skosie – piękny widok z góry, umieszczone nieco wyżej – bezpieczne odcięcie się od wścibskich oczu sąsiadów. Odpowiednio ustawione powiększą optycznie pokój.Okna dachowe estetyka i funkcjonalność-m

Wiele osób obawia się wytrzymałości takich okien na śnieg – zupełnie niepotrzebnie. Wykonywane są one z trwałych materiałów, wytrzymałych na wysokie temperatury, śnieg, mróz, a nawet grad. Inne obawy związane z montażem okien połaciowych związane są z ich dekoracją. Nie są to typowe okna nad którymi można zawiesić firankę z zasłonką, a na parapecie postawić kwiatka w doniczce lub usiąść sobie z książką.

Jednak również okna zamieszczone na skosach można udekorować w niebanalny i efektowny sposób. Najprostszą metodą jest zamontowanie kolorowych rolet, które ochronią także przed nadmiernym słońcem w upalne dni. W pokoju dziecięcym ciekawym rozwiązaniem będzie ozdobienie okna, oczywiście wspólnie z małymi mieszkańcami poddasza, kolorowymi naklejkami okiennymi. Są to niezostawiające śladów na szkle materiały wielorazowego użytku, co umożliwia tworzenie innych aranżacji właściwie każdego dnia.

Bardzo ciekawy efekt uzyskamy montując nad oknem jeden karnisz, a pod – drugi. Umożliwi to zawieszenie jednej lub dwóch zasłonek. W zależności od preferencji mogą one być długości okna lub dłuższe – utworzą wówczas specyficzny brzuszek przypominający żagiel. Można je w dowolny sposób upiąć, a nawet materiałowe zasłonki zastąpić koralikowymi, udekorowanymi piórkami i innymi ozdobami.

Czasem warto również zostawić okno bez zbędnych dekoracji – zwłaszcza, jeżeli rozpościera się za nim piękny widok.