NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Odpowiednie usytuowanie domu na działce

Przeglądając gotowe projekty domów jednorodzinnych w poszukiwaniu idealnego rozwiązania dla naszej działki, zwracamy uwagę na różne parametry. Przede wszystkim są to wymiary domu, wymiary działki, rozkład pomieszczeń. Często inwestorzy zapominają jednak o właściwym usytuowaniu domu na działce.

Odpowiednie usadzenie budynku względem stron świata ma wpływ nie tylko na walory estetyczne – widok z okna, ale przede wszystkim na nasłonecznienie i utrzymywanie ciepła w poszczególnych pomieszczeniach.

Przyjmuje się, że najkorzystniejszą sytuacją jest posiadanie działki z wjazdem od północy i wolną przestrzenią na ogród od południa. Umożliwia to umieszczenie garażu i pomieszczeń gospodarczych od mniej nasłonecznionej strony. Strefa dzienna, czyli salon, jadalnia i ewentualny taras wychodzący na ogród powinny być jak najdłużej oświetlone naturalnym światłem. Oddziałuje to korzystnie nie tylko na samopoczucie mieszkańców, ale również na ich stan portfela – nasłonecznienie zwiększa energetyczną efektywność domu, pozwalając nieco przykręcić kurki ogrzewania.

dnd2

Idealnym miejscem do urządzenia sypialni jest wschodnia strona domu, pokoi dziecięcych – zachodnia. Chociaż wiele osób przekonuje, że dużo korzystniejsza jest sytuacja odwrotna, kiedy poranne słońce pomaga dobudzić dzieci, a z okien sypialni można podziwiać zachód słońca. Osobną kwestią jest kuchnia. Specjaliści od projektowania wnętrz zalecają, aby lokować ją raczej od północnej strony aby zapobiec przebywania w przegrzanym od słońca, kuchenki i piekarnika pomieszczeniu.

Oczywiście powyższe reguły stanowią jedynie propozycje, a dokładne rozmieszczenie należy rozważyć indywidualnie. W przypadku gdy wjazd do działki znajduje się od strony południowej, gorsze oświetlenie może być korzystniejszym rozwiązaniem niż ciągły hałas od ulicy. Również nie wszystkim będzie przeszkadzać ciepła kuchnia, jeżeli znajdzie się w niej bezpośrednie wyjście do ogrodu z warzywniakiem.