Na świecieNajnowszeProjektanciRodzime podwórkoTechnologia

Ocieplony dom – mniejsze rachunki za ogrzewanie

Dobrze wykonana termoizolacja domu chroni go przed utratą ciepła. Oznacza to oszczędność i niższe rachunki za ogrzewanie. Inaczej oczywiście ociepla się stary dom, a inaczej dom, który budujemy od podstaw. Dobrze zaprojektowany dom powinien być energooszczędny i ekonomiczny.

Różne są też metody ocieplania w zależności od tego z jakich materiałów dom został wybudowany. Inaczej ocieplamy domy drewniane, a inaczej murowane.Ocieplamy dom-m

Najpopularniejsze materiały termoizolacyjne to: wełna mineralna, polistyren ekspandowany (styropian), poliuretan, korek, szkło spienione, płyty pilśniowe. Najczęściej używa się styropianu i wełny mineralnej.

W nowych domach najczęściej stosowaną metodą ociepleń jest tzw. metoda „lekka mokra”, która polega na przyklejeniu do ścian zewnętrznych domu materiału izolacyjnego (np. styropianu), nałożeniu na niego zaprawy, przymocowaniu siatki, która wzmacnia konstrukcję i otynkowaniu. Metoda ta jest wykorzystywana w domach murowanych, rzadko drewnianych.

Trzeba tak zaplanować prace przy budowie, aby wszelkie roboty termoizolacyjne wykonywać przy temperaturze powietrza 5-25 stopni Celsjusza. Najlepszą porą jest więc wiosna. Trzeba wybierać tez dni bezdeszczowe i bezwietrzne.

Bardzo istotnym elementem domu, który musimy ocieplić jest również dach. Poprzez dach ucieka najwięcej ciepła. Materiał jakiego użyjemy do ocieplenia zależy od rodzaju dachu (skośny, płaski) oraz materiału z jakiego jest (lub będzie) wykonany.