NajnowszeRodzime podwórkoTechnologiaNa świecieProjektanci

Najlepsza podłoga dla alergików

Budowę domu  zasadniczo podzielić możemy na kilka przyjemnych i nieco mniej przyjemnych etapów.  W tych pierwszych np: analizujemy dostępne na rynku projekty domów, czy wykańczamy mieszkanie.  Żeby i te przyjemne etapy nie zamieniły się w koszmar musimy pamiętać o zdrowiu swoim i przyszłych domowników.

alergie_mGdy urządzamy dom i jesteśmy alergikami lub mamy alergików w domu musimy zadbać o ich potrzeby. Stajemy przed wieloma wyborami. Staramy się wybierać produkty naturalne, gdyż po pierwsze one najmniej uczulają, a po drugie łatwiej je pielęgnować. Jednym z najpowszechniejszych alergenów są roztocza kurzu domowego. Jak wiadomo kurz osiada wszędzie: na meblach, na podłodze, na chodnikach i dywanach. Jaką podłogę powinniśmy więc wybrać?

Oczywiście ten najbardziej polecane to podłogi naturalne: z drewna (deski, panele, parkiety) oraz z korka. Zarówno drewno, jak i korek nie elektryzują się, a więc nie przyciągają kurzu. Łatwo się je czyści. Nie trzeba używać żadnych środków chemicznych. Wystarczy woda z szarym mydłem.

W niektórych miejscach w domu, np. w łazience czy w kuchni można ułożyć posadzkę z płytek ceramicznych albo z kamienia. Taką podłogę również bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wcześniej warto zabezpieczyć spoiny pomiędzy płytkami preparatami grzybobójczymi, które dodatkowo chronią przed wnikaniem wilgoci.

Jeśli ktoś bardzo chce mieć w domu wykładzinę dywanową, to szukajmy w sklepach takiej, która jest pokryta specjalną powłoką antyalergiczną. Powłoka ta sprawia, że kurz zatrzymuje się na powierzchni wykładziny, a nie unosi w powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, aby często je odkurzać.