NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Lukarna – uatrakcyjnienie dachu

Okna połaciowe, lukarny, wole oka (lub bawole oka) to elementy architektury dachu, które oprócz funkcji użytkowej pełnią rolę dekoracyjną i wpływają na estetykę całego domu.

Tego typu elementy architektoniczne znane są od dawna i zdobią stare kamienice czy dworki. Obecnie są coraz popularniejsze także w domach jednorodzinnych.

LukarnaLukarna przypomina nieco nadbudówkę z oknem pionowym i daszkiem. Lukarny mają różny kształt: trójkątny, kwadratowy, trapezowy, zaokrąglony. Najczęściej projektuje się je w domach z poddaszem w stylu dworkowym. Ich główną zaletą poza faktem, że uatrakcyjniają powierzchnię dachu jest również to, że powiększają powierzchnię poddasza oraz doświetlają pomieszczenie.
Wole oko to rodzaj lukarny charakteryzującej się owalnym, łukowatym daszkiem. Wole oko spełnia przede wszystkim funkcję dekoracyjną, bowiem wpada przez nie niewiele światła.

Jest to element architektoniczny bardzo trudny do wykonania. Trzeba harmonijnie wkomponować wole oko w płaszczyznę dachu. Ponadto należy tak dopasować i ułożyć dachówki, aby uniemożliwić przedostawanie się wody pod ich warstwę i nie dopuścić do przeciekania dachu. Nie każdy materiał nadaje się też do wykonania wolego oka, właśnie ze względu na specyfikę kształtu. Najczęściej stosuje się tzw. dachówkę karpiówkę, ale można także zastosować: gonty drewniane, ceramiczne, łupki oraz dachówkę zakładkową.

Projekt dachu z wolim okiem powinien być bardzo dobrze wykonany, a realizować go musi dekarz z doświadczeniem i praktyką. Inaczej bardzo łatwo popełnić błędy.