NajnowszeRodzime podwórkoTechnologiaNa świecieProjektanci

Łazienka na poddaszu

Okna dachowe i skosy poddasza są ozdobami samymi w sobie. Tworzą niesamowity klimat, który tak chętnie wykorzystujemy w ulokowanych na poddaszach sypialniach. Stosując się do odpowiednich zaleceń możemy stworzyć obok sypialni równie klimatyczną oraz funkcjonalną łazienkę.

bath_up_mNajważniejszą kwestią jest rozsądnie rozmieszczenie wyposażenia. Powinniśmy o nim pomyśleć, gdy analizujemy projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym. Decydując się na dom z poddaszem patrzmy nie tylko na rzuty ale również na przekrój. O możliwościach aranżacji wnętrza ze skosami decydują przede wszystkim wysokości pomieszczeń. Swobodne korzystanie z wanny, prysznica czy obsługa pralki wymaga minimalnej wysokości 190 cm – niektóre biura projektowe zaznaczają tę wysokość na rzucie przerywaną linią.

Jak wykorzystać przestrzeń pod skosami? Jest to idealne miejsce na zabudowane szafki do przechowywania ręczników i środków czystości, kosze na bieliznę. Można w takich miejscach umieścić sedes lub pralkę, pod warunkiem że wysokość pomieszczenia pozwala na swobodne poruszanie się w miejscu, w którym przyjmujemy pozycję stojącą korzystając z tych urządzeń. Pod skosem znaleźć się może również umywalka, jednak takie umiejscowienie uniemożliwia zawieszenie nad nią lustra.

Kabiny prysznicowe, zarówno prostokątne, jak i półokrągłe, narożne zajmujące mniej miejsca wymagają wysokich przestrzeni. Dlatego umieszcza się je zazwyczaj niedaleko drzwi łazienki lub jedynie na parterze. Osobnym problemem są wanny – ponieważ korzystamy z nich zazwyczaj w pozycji leżącej, nie wymagają dużych wysokości. Musimy jednak wziąć pod uwagę komfort wychodzenia i przygotowań do kąpieli. Jest to sprawa niezwykle ważna w domach z małymi dziećmi. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie wanny w pewnej odległości od skosu – pustą przestrzeń wypełniamy wówczas praktycznym blatem lub półkami na kosmetyki i zabawki kąpielowe.

Łazienki na poddaszu pozostają zazwyczaj jedynie do dyspozycji domowników. Warto włożyć w ich urządzenie wiele uwagi, tak aby były nie tylko funkcjonalne ale i przytulne, zachęcające do relaksującej kąpieli w wannie pełnej piany.