NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Łazienka w domu trzypokoleniowym

Decydując się na budowę domu myślimy najczęściej nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o rodzinie. Nasz wymarzony dom ma być miejscem, w którym dzieci będą mogły bezpiecznie dorastać, a rodzice odnajdą spokojną przystań na stare lata.

Aby nasze lokum spełniało potrzeby wszystkich domowników, musimy zatroszczyć się o to wybierając odpowiedni projekt domu oraz adekwatnie wyposażając wnętrza. Jeżeli budynek zamieszkują trzy pokolenia, zdarza się że ich oczekiwania względem standardu są sprzeczne. Pomieszczeniem, które przysparza zazwyczaj najwięcej kłopotów jest łazienka. Jak ją urządzić aby każdy mieszkaniec mógł z niej bezpiecznie korzystać?

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście wydzielenie dwóch odrębnych łazienek – jednej przystosowanej dla osób starszych, drugiej na potrzeby dzieci (wiele osób twierdzi, że młode małżeństwa powinny mieć osobną łazienkę do wyłącznego użytku, ale nie każda rodzina może sobie na to pozwolić). Łazienka dla seniorów powinna zapewniać im komfort bezstresowej i wygodnej higieny. Zazwyczaj ludzie starsi mają pewne ograniczenia ruchowe, które niestety będą się pogłębiać z wiekiem – powinniśmy o tym pamiętać podczas wyposażania łazienki. Korzystne jest ulokowanie jej jak najbliżej sypialni seniorów, idealnie byłoby gdyby oba te pomieszczenia znajdowały się na parterze. W łazience powinniśmy zamontować raczej prysznic niż wannę, odpowiednia będzie kabina bez brodzika. Dobrze, aby dla bezpieczeństwa znalazły się przy wejściu do niej specjalne uchwyty. Kabina powinna pozwalać na swobodne ruchy, w razie potrzeby dwóch osób.

ba_mŁazienka dziecięca powinna być przede wszystkim kolorowa, aby zachęcać maluchy do przyswajania nawyków higienicznych. Nie mniej ważne jest jednak bezpieczeństwo i komfort korzystania z niej. Małe dzieci potrzebują pomocy rodziców podczas kąpieli. Powinniśmy o tym pamiętać zwłaszcza jeżeli pomieszczenie ma być ulokowane na poddaszu. Należy wówczas sprawdzić, czy wysokość skosu pozwala na bezpieczne wyjmowanie dziecka z kąpieli. W łazienkach dla dzieci zaleca się umieszczanie wanny – nie trzeba wówczas nosić przez całe pomieszczenie wypełnionej wodą wanienki, a dostęp do dziecka jest wygodny. Nauce samodzielności będą sprzyjać umieszczone na niższym poziomie wyłączniki światła oraz specjalne stołeczki umożliwiające samodzielne korzystanie z toalety i umywalki.

Sytuacją nieco trudniejszą jest pogodzenie potrzeb wszystkich członków rodziny w jednej łazience. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas np. narożny otwarty prysznic z zasłonką dla ochrony łazienki przed zachlapaniem – umożliwia swobodny dostęp do kąpiącego się w przenośnej wanience malucha, a jednocześnie zamocowany w ścianie uchwyt zagwarantuje bezpieczeństwo dla dziadków. Przypomnijmy jednak, że jedna łazienka dla pięcio- czy sześcioosobowej rodziny jest dużym wyzwaniem organizacyjnym i wymaga ogromnej cierpliwości i wyrozumiałości ze strony domowników.