NajnowszeTechnologiaNa świecieProjektanciRodzime podwórko

Kominek w domu

Gdy planujemy w domu kominek, zazwyczaj myślimy o przyjemności, ozdobie salonu, ale także o jego funkcji praktycznej, czyli ogrzaniu pomieszczeń. W przeciętnej wielkości domu kominek nie powinien być jednak jedynym źródłem ogrzewania.

Aby kominek spełniał swą funkcję grzewczą potrzebny jest tzw. wkład oraz rozprowadzenie ciepłego powietrza albo wody. Zależy to od typu kominka.

shutterstock_294744539Kominek z wkładem kominowym w systemie DGP – dystrybucji gorącego powietrza jest skonstruowany w taki sposób, że ogrzewa doprowadzane do niego powietrze, które następnie wypływa do pomieszczenia przez kratki nawiewne. Instalacja ta wymaga rozprowadzenia do wszystkich pomieszczeń w domu rur o dużym przekroju.

Innym popularnym typem kominka jest kominek z tzw. płaszczem wodnym. Nośnikiem ciepła jest tutaj woda, która ogrzewa się przepływając przez wkład kominkowy. Kominek taki włączony jest w system instalacji centralnego ogrzewania.

Aby kominek spełniał w domu swoje funkcje grzewcze winien posiadać odpowiednią moc grzewczą (1 kW mocy nominalnej kominka ogrzewa około 23 m3). Średnie zużycie drewna nie powinno być mniejsze jak 2 – 4 kg/godz., a temperatura spalin nie powinna przekraczać 380 stopni Celsjusza. Czas pracy kominka bez uzupełnienia opału powinien wynosić minimum 9 godzin. Jeżeli chcemy, żeby kominek ogrzewał nasz dom, to lepiej to zaplanować już na etapie jego projektu. Szczególnie jeśli ma to być kominek z płaszczem wodnym, który wymaga podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania.