Na świecieNajnowszeTechnologiaProjektanciRodzime podwórko

Dom w technologii szkieletowej drewnianej

Pierwsze domy w technologii szkieletowej drewnianej powstały 200 lat temu w Ameryce Północnej. Budowali je osadnicy w tzw. systemie wood frame przy użyciu desek, najprostszych narzędzi i gwoździ. Dziś nadal buduje się takie domy, a technologia została znacznie ulepszona.
Domy z drewna w technologii szkieletowej nazywane są zazwyczaj domami kanadyjskimi lub szwedzkimi. W naszym kraju promuje się je od wielu lat, a ich popularność powoli, ale stale rośnie. Domy takie mają wiele zalet. Są ekologiczne, tańsze o około 20 proc. Od tych budowanych w technologii tradycyjnej, a czas ich realizacji waha się od 2 do 4 miesięcy.

Domy szkieletowe buduje się z prefabrykowanych elementów. Pomiędzy elementy szkieletu wkłada się materiały izolacyjne (wełna mineralna lub wata szklana). Taki dom nie wymaga tzw. prac mokrych czyli betonowania i murowania (z wyjątkiem fundamentów) dlatego też można go postawić nawet zimą.

Domy drewniane budowane w tej technologii są ciepłe, co oznacza, że możemy oszczędzić na ogrzewaniu zimą. Łatwo się przebudowuje i rozbudowuje. A wszelkie tego typu prace remontowe są o wiele tańsze. Zazwyczaj domy w tej konstrukcji buduje się bez podpiwniczenie, ale na specjalne życzenie klienta można zaprojektować piwnicę. Najczęstszym drewnem z jakiego są wykonywane jest szwedzka sosna, oczywiście odpowiednio impregnowana. Najczęstszym pokryciem dachu jest gont bitumiczny, ale można pokryć dach także dachówką ceramiczną lub inną.